MYSLI SRDCEM  

          CIŤ HLAVOU

 

 

Azylový dům pro matky s dětmi

Azylový dům pro ženy a matky s dětmi je služba, jež má za cíl poskytovat nepřetržitou a cílenou pomoc ženám a matkám s dětmi, které se ocitly v obtížné životní situaci. Zejména se jedná o poskytování přechodného (azylového) ubytování dle § 57 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, s nabídkou doplňkových resocializačních aktivit.

Kapacita ubytování 24 lůžek

Kontakt

Azylový dům pro ženy a matky s dětmi
Terezínská 731/54, 410 02 Lovosice
e-mail: azylovy.dum@fchlovosice.cz

Detaily služby naleznete ve informacích. Azylový dům je rovněž na Facebooku.

Letáček ke stažení

Azylový dům pro ženy a matky s dětmi v Lovosicích

Adresa organizace:

Terezínská 731/54
410 02 Lovosice.

IČ organizace:

46770321

Identifikační číslo služby:

6081367

Forma poskytované služby:

Pobytová sociální služba.

Pro koho je služba poskytována - cílová skupina:

Pro ženy a matky s dětmi bez přístřeší, které se ocitli v tíživé životní situaci.

Cílovou skupinou jsou ženy a matky s nezaopatřenými dětmi od 18 let věku z Ústeckého kraje (v případě volné kapacity z celé České republiky), zejména samoživitelky, svobodné matky, rozvedené, ovdovělé, případně těhotné ženy nebo ženy, které nejsou biologickými matkami a mají soudem svěřeny do péče nezletilé děti. Dále to jsou dívky v obdobné sociální situaci, které byly pravomocným rozhodnutím soudu zplnoletněny.

Poslání azylového domu:

Posláním služby Azylového domu pro ženy a matky s dětmi Lovosice je poskytovat azylové ubytování ženám a matkám s nezaopatřenými dětmi, které se chtějí aktivně podílet na řešení své nepříznivé životní situace a při tomto procesu využívají služeb azylového domu – zejména podpora rozvoje potřebných dovedností a podpora zvýšení úrovně soběstačnosti.

Cíle poskytované sociální služby:

a) Obecným cílem sociální služby je podpora uživatelek při řešení jejich tíživé životní situace, kdy se ocitli bez přístřeší. Obsahem sociální služby je poskytování nepřetržité a cílené pomoci ženám a matkám s dětmi s nabídkou doplňkových resocializačních aktivit – např. projekt NDT Made By v rámci Azylového domu.

Zdárnou spolupráci předpokládá ochota uživatelek služby ke spolupráci. Domov poskytuje ženám a matkám s dětmi bezpečné prostředí – fyzickou a psychickou ochranu, odborné sociální poradenství a terapeutické aktivity. Práce s uživatelkami služby je zaměřená na osvojení si a posílení sociálních, pracovních dovedností, zvýšení soběstačnosti s cílem připravit uživatelky na následné uplatnění v běžném životě, zpětné začlenění se do společnosti. 

b) Konkrétním cílem sociální služby je:

  1. Stabilizace životní situace uživatelky - podpora uživatelky při nástupu do ADL, aby se její životní a sociální situace nezhoršila, ale zlepšila. A to formou základního sociálního poradenství, základních činností, které vyplývají ze zákona o sociálních službách pro Azylové domy. S uživatelkami služby pracuje na jejich zkompetentnění a posilování vlastního sebeuvědomění a přebírání odpovědnosti za sebe, svůj život a své děti. Při sociální práci je kladen důraz na osvojení si návyků vedoucích k posílení soběstačnosti.

Uživatelky (a jejich děti), přicházejí do ADL v situaci, kdy nemají střechu nad hlavou, oblečení, jídlo, peníze, hygienické prostředky, osobní dokumenty a další základní věci, které jsou důležité pro život. Naším cílem je, co v nejkratší možné době pomoci uživatelkám (a jejich dětem) zabezpečit tyto základní životní potřeby - střecha nad hlavou, čisté oblečení, pomoc při zajištění osobní hygieny a stravy. 

  1. Najít uživatelce nové vhodné bydlení - pomoci uživatelce při hledání a získání nového bydlení. Podpora při šetření financí na kauci, podpora při hledání inzerátů, pomoc při zapojení do nadací a projektů, které pomáhají uživatelkám při hledání nového bydlení. Podmínkou při naplnění tohoto cíle, je vlastní aktivita uživatelky při řešení své situace.
  1. Najít uživatelce vhodné zaměstnání nebo brigádu – pomoc uživatelce, která může pracovat, při hledání nového zaměstnání, nebo brigády. A to formou podpory při sestavování životopisů, nácviků pracovního pohovoru, shromáždění potřebných dokumentů pro potřeby nového zaměstnavatele (doklad o nejvyšším dosaženém vzdělání, výpis z rejstříku trestů apod.). Dále podpora uživatelky při hledání vhodné rekvalifikace, nebo inzerátů s vhodnou pracovní nabídkou. Podmínkou při naplnění tohoto cíle, je vlastní aktivita uživatelky při řešení své situace.
  1. Pomoc uživatelce našetřit si finanční hotovost během pobytu v ADL.
  1. Pomoc uživatelce při získání nových dokladů - podmínkou pro naplnění tohoto cíle, je vlastní aktivita uživatelky při řešení své situace.

Služba je časově omezená a to na dobu jednoho roku, v odůvodněných případech s možností prodloužení o 6 měsíců. Služba se poskytuje po dobu platnosti smlouvy. Uživatelky si za podpory sociálního pracovníka plánují průběh služby a její čerpání dle aktuálních i dlouhodobých potřeb uživatelky.

V průběhu služby spolupracuje sociální pracovník, pracovník v sociálních službách s uživatelkou na definovaných cílech. V průběhu spolupráce se může kolem uživatelky vytvořit tým pracovníků i z jiných služeb (NZDM Amicus Lovosice, SAS) nebo jiných zdrojů - rodina, přátele, atd.

Zásady poskytované sociální služby:

  1. Dobrovolnost: - uživatelka přichází k poskytovateli služby dobrovolně, z vlastní vůle a má zájem o poskytování služby, dobrovolně i odchází.
  1. Ochrana práv uživatelky - uživatelka služby má právo soukromí a důvěrnost sdělení, všichni pracovníci jsou vázáni mlčenlivostí; její práva vycházející z „Listiny základních práv a svobod“ jsou plně respektována.
  1. Respektování pravidel určených poskytovatelem služby - tato pravidla jsou zárukou respektování obou subjektů navzájem; vzhledem k poskytování kvalitní sociální služby ze strany poskytovatele, je potřebné, aby uživatelka respektovala pravidla dané služby. Pokud uživatelka tyto pravidla nechce respektovat, má možnost odmítnou poskytovanou sociální službu a dobrovolně odejít. Stejně tak i poskytovatel sociální služby respektuje práva a osobní cíle uživatelky, které chce ona řešit.
  1. Spolupráce - uživatelka spolupracuje s pracovníky azylového domu na přesné identifikace potřeb uživatelky tvorbě individuálního plánu a jeho naplňování. V průběhu služby neustává započatá komunikace a vzájemnou kooperací je reagováno na akutní situaci uživatelky.
  1. Individuální podpora - spolupráce uživatelky služby s pracovníkem azylového domu je odvíjena od individuálního plánu a přístupu. Ten obsahuje konkrétní cíle, jichž chce uživatelka dosáhnout a konkretizuje způsoby - kroky, které k tomuto cíli povedou.

 

Sociální služba Azylový dům pro ženy a matky s dětmi od 1. 10. 2019 vstoupila do projektu PODPORA SOCIÁLNÍCH SLUŽEB V ÚSTECKÉM KRAJI 3.

foto1

Projekt PODPORA SOCIÁLNÍCH SLUŽEB V ÚSTECKÉM KRAJI 3

je spolufinancován Evropskou unií
CZ.03.2.60/0.0/0.0/15_005/0014509
Cílem projektu je zajištění podpory vybraných druhů sociálních služeb na území Ústeckého kraje, termín realizace 1. 10. 2019 - 30. 6. 2022

Pracovníci projektu:

sociální pracovník:

Bc. Lucie Burdová, DiS. - lucie.burdova@fchlovosice.cz, tel.: 731 129 742

služba AD:

azylovy.dum@fchlovosice.cz, tel.: 731 129 760

vedoucí služby:

Mgr. Alena Maternová - charita@fchlovosice.cz, tel.: 777 077 768